Celaskon 250 por.tbl.nob.100x250mg

PDK 8594739016385
Výrobce ZENTIVA
ATC KYSELINA ASKORBOVÁ (VITAMIN C)
SUKL 0023286
FTS Vitamíny
Informace Humánní léčivý přípravek
Stav nedostupné
TOTO ZBOŽÍ JE DLOUHODOBĚ NEDOSTUPNÉ

Tabletová forma vitaminu C je vzhledem k rychlejšímu nástupu účinku vhodná při akutním nedostatku zmíněného vitaminu.

  • Vitamin C se užívá při předcházení a léčbě nedostatku vitaminu C, nejčastěji při jeho zvýšené potřebě, v období infekčních onemocnění.

Přípravek Celaskon tablety 250 mg užívají dospělí a děti k prevenci nebo k léčbě stavů nedostatku vitaminu C v organizmu, zejména v období zvýšených nároků (v dětství při růstu, v těhotenství, při kojení, při namáhavé práci, sportu, infekčních nemocech, v rekonvalescenci po infekčních nemocech, těžkých úrazech, popáleninách a rozsáhlých operacích, při jednostranné stravě, ve stáří, u kuřáků apod.). V kombinaci s jinými antioxidanty (látky působící proti oxidaci) je podáván k omezení škodlivého vlivu volných radikálů (antioxidační působení).  

Úloha vitaminu C v organizmu je mnohostranná. Umožňuje činnost různých enzymů v organizmu, je součástí antioxidačního systému. Je důležitý pro růst a udržování zdravých kostí, zubů, dásní, vaziva a krevních cév, pro tvorbu některých látek účastnících se přenosu nervových vzruchů mezi nervovými buňkami, pro tvorbu hormonů nadledvin, pro vstřebávání železa z potravy, je rovněž nutný pro normální imunitní odpověď na infekci a pro hojení ran.  

Mírnější nedostatek se projevuje slabostí, celkovou únavou, bolestí, a otoky dásní a krvácením z nosu. Závažnější nedostatek způsobuje avitaminózu a anémii.  

Pestrá strava, hlavně čerstvé ovoce a zelenina, obvykle obsahuje dostatečné množství vitaminu C.  

  • Dětem ve věku 3-6 let se podává Celaskon tablety 250 mg pouze na doporučení lékaře. 
  • Dospělí a děti starší než 6 let užívají při nedostatku vitaminu C v organizmu obvykle 500 -1 000 mg (2-4 tablety) denně, ke krytí zvýšené potřeby po přechodnou dobu 200-500 mg denně.
  • Dětem ve věku 3-6 let se může krátkodobě podat 100-200 mg vitaminu C denně.

Pro doporučené dávky, které jsou nižší než 250 mg, jsou k dispozici tablety Celaskon 100 mg.  

Pro dobré využití v organizmu je vhodnější užívat celkovou denní dávku rozdělenou do několika dílčích dávek za den než celou najednou.  

Bez doporučení lékaře je možné přípravek Celaskon tablety 250 mg při doporučeném dávkování užívat po dobu 7 - 14 dní, v případě, že se však vaše příznaky zhorší nebo se nezlepší, poraďte se o dalším postupu s lékařem.  

  • Čtěte pozorně příbalový leták.

Tabletová forma vitaminu C je vzhledem k rychlejšímu nástupu účinku vhodná při akutním nedostatku zmíněného vitaminu. Vitamin C se užívá při předcházení a léčbě nedostatku vitaminu C, nejčastěji při jeho zvýšené potřebě, v období infekčních onemocnění. Čtěte pozorně příbalový leták.

Odborní garanti: Mgr. Michaela Snídalová, Mgr. Zuzana Ringlová