Apo-Ibuprofen 400mg tbl.flm.100x400mg

PDK 8594158130723
ATC IBUPROFEN
SUKL 0125526
FTS Na bolest svalů a kloubů
Informace Humánní léčivý přípravek
Stav nedostupné
TOTO ZBOŽÍ JE DLOUHODOBĚ NEDOSTUPNÉ

Přípravek obsahuje účinnou látku ibuprofen, který působí proti zánětu, bolesti a horečce. indikace nebo použití (parafarm.)

Popis Apo ibuprofen 400 mg 100 tablet

indikační skupina

Antiflogistikum, analgetikum, antipyretikum. charakteristika

Přípravek obsahuje účinnou látku ibuprofen, který působí proti zánětu, bolesti a horečce. indikace nebo použití (parafarm.)

  • Přípravek mohou užívat dospělí a děti od 12 let s tělesnou hmotností nad 50 kg.

Bez porady s lékařem je možné přípravek užívat:

  • při bolestivých stavech nerevmatického původu, např. při sportovních a jiných poraněních,
  • při bolestech hlavy nebo zubů,
  • při bolestivé menstruaci
  • a ke zmírnění horečky a bolestí při nachlazení.

U náhle vzniklých nebo vleklých zánětlivých chorob nebo u degenerativních (z opotřebení) onemocnění pohybového ústrojí, u chorob páteře, u mimokloubního revmatismu a při bolestech po operacích lze přípravek užívat pouze na doporučení lékaře. V těchto případech se přípravek užívá většinou dlouhodobě a v dávkování, které určí lékař individuálně. kontraindikace

Apo-Ibuprofen 400 mg nesmí být užíván při přecitlivělosti na ibuprofen a další složky přípravku, při přecitlivělosti na kyselinou acetylsalicylovou nebo jiné protizánětlivé léky, projevující se jako průduškové astma, kopřivka nebo rýma a dále při aktivním vředu žaludku nebo dvanácterníku a při poruchách krvetvorby nebo srážlivosti krve.

Pouze na doporučení lékaře mohou přípravek užívat těhotné a kojící ženy a nemocní s astmatem, nosními polypy, těžkými poruchami funkce jater, ledvin nebo srdce, hypertenzí (vysoký krevní tlak), nemocní, kteří dříve prodělali vředovou chorobu žaludku nebo dvanácterníku a nemocní, kteří užívají kumarinová antikoagulancia (léčiva snižující srážlivost krve).

  • Pro relativně vysoký obsah účinné látky není přípravek vhodný pro děti do 12 let věku. nežádoucí účinky

Při užívání přípravku se mohou vyskytnout zažívací obtíže (nevolnost, pálení žáhy, bolesti v nadbřišku, zvracení, průjem, zácpa) nebo projevy přecitlivělosti (kopřivka, svědění). Vzácně může dojít ke krvácení do trávicího ústrojí a ke vzniku žaludečního nebo dvanácterníkového vředu. U některých nemocných se mohou vyskytnout deprese, zmatenost, nespavost, bolesti hlavy a závratě. Vzácně se mohou vyskytnout i otoky ze zadržování vody (zejména na dolních končetinách u chodících nemocných), poruchy krvetvorby a změny hladin jaterních enzymů. Ojediněle může dojít k poruše činnosti ledvin.

  • Při případném výskytu nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání přípravku poraďte s lékařem. interakce

Účinky přípravku Apo-Ibuprofen 400 mg a účinky jiných současně užívaných léků se mohou navzájem ovlivňovat. Váš lékař má být proto informován o všech lécích, které v současné době užíváte nebo které začnete užívat, a to na lékařský předpis nebo bez něj. Jestliže vám jiný lékař bude předpisovat nebo doporučovat nějaký další lék, informujte ho, že již užíváte Apo-Ibuprofen 400 mg. Než začnete současně s užíváním přípravku Apo-Ibuprofen 400 mg užívat nějaký volně prodejný lék, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.

Apo-Ibuprofen 400 mg zvyšuje:

  • účinek přípravků proti srážení krve (kumarinových antikoagulancií a kyseliny acetylsalicylové) a tím zvyšuje nebezpečí krvácení;
  • nežádoucí účinky jiných antirevmatik;
  • možnost vzniku krvácení ze žaludku a dvanácterníku při současném užívání s glukokortikoidy;
  • účinek některých léků proti cukrovce (derivátů sulfonylmočoviny);
  • nežádoucí účinky metotrexátu;
  • účinek digoxinu, lithia, fenytoinu a kalium šetřících diuretik (močopudných látek, které zadržují v těle draslík).

Apo-Ibuprofen 400 mg snižuje účinek probenecidu, sulfinpyrazonu, furosemidu a některých léků proti vysokému krevnímu tlaku. dávkování

Neurčí-li lékař jinak, doporučuje se dospělým a dětem nad 12 let věku o hmotnosti více než 50 kg toto dávkování:

Při bolesti a horečce se užívá jednotlivá dávka 400 mg ibuprofenu, tj. 1 potahovaná tableta Apo-Ibuprofenu 400 mg 1-3krát denně. Jednotlivé dávky se užívají s odstupem nejméně 4-6 hodin. Nejvyšší celková denní dávka je 1200 mg ibuprofenu, tj. 3 potahované tablety Apo-Ipobrufenu 400 mg.

U revmatických a dalších onemocnění, u nichž se Apo-Ibuprofen 400 mg užívá pouze na doporučení lékaře, určí dávku a délku léčby lékař podle tíže a průběhu onemocnění. Jednotlivá dávka zde nepřesahuje 800 mg ibuprofenu a doporučovaná celková denní dávka je 1200-2400 mg ibuprofenu, tj. 1-2 potahované tablety Apo-Ibuprofenu 400 mg 3krát denně.

Potahované tablety se nekoušou, užívají se při jídle nebo mezi jídly a zapíjejí se dostatečným množstvím tekutiny (alespoň 100 ml). předávkování

Při předávkování nebo náhodném požití tablet dítětem se poraďte s lékařem. upozornění (příbalový leták)

  • Pokud bolest přetrvává déle než 5 dnů nebo horečka déle než 2 dny, poraďte se o dalším postupu s lékařem.

Pokud se při léčení revmatických a dalších onemocnění, u nichž se Apo-Ibuprofen 400 mg užívá pouze na doporučení lékaře, nedostaví v průběhu 1-2 týdnů zlepšení, poraďte se s lékařem o dalším postupu.

  • Bez porady s lékařem neužívejte v žádném případě Apo-Ibuprofen 400 mg déle než 7-10 dní.

Přípravek může u některých jedinců nepříznivě ovlivnit činnosti, vyžadující zvýšenou pozornost, koordinaci pohybů a rychlé rozhodování, jako jsou řízení motorových vozidel a obsluha strojů. Tyto činnosti byste měl(a) vykonávat pouze na základě výslovného souhlasu lékaře.

Při užívání přípravku Apo-Ibuprofen 400 mg není vhodné současné požívání alkoholu, který zvyšuje výskyt nežádoucích účinků

Přípravek obsahuje účinnou látku ibuprofen (Ibuprofenum), který působí proti zánětu, bolesti a horečce. Čtěte pozorně příbalový leták.

Odborní garanti: Mgr. Michaela Snídalová, Mgr. Zuzana Ringlová